Ha a kurzust azért vásároltad meg, mert a saját munkád és otthoni feladataid kezelését szeretnéd hatékonyabbá tenni, akkor alapvetően a projekteket csak a saját igényeid és kényelmed fogják megszabdni, milyen rendszert alakítasz ki.
Ehhez részletesebb segítséget is adok lentebb, a “Milyen szempontokat vegyél figyelembe projektek kialakításánál” fejezetben.
Mint minden jó rendszer, a Todoist is jól tudja kezelni a csapatmunkát igénylő feladatokat, projekteket.
Ha közösen dolgozol valakivel, akkor érdemes ugyanazt a platformot is használni. Javasold neki is a Todoistet, mert ennél könnyebben használható feladatmanagement szoftver nincs a piacon!
Ha együtt dolgoztok, akkor Todoist oldalról egy plusz van, amit majd figyelni kell: meg kell osztani egymás között a projektet. Ezt a projektbe lépve, a jobb felső részen levő profil ikonnal tudod megtenni.
Ha ez megvolt, akkor utána arra kell figyelni, hogy az a közös projektben levő feladatok mindkettőtöknél ott vannak. Egészen addig, amíg az egyes feladatokat nem rendellitek felelőshöz hozzá (“Assign”). Onnantól már csak a felelős fogja látni a napi feladatai között.
1) Mennyi munkahelyi projekted van és mennyi otthoni, egymástól elkülöníthető nagyob dolgod?
Ha sok felé kell figyelj munkában, akkor mi hangzik jobban: egy projektre tudod fókuszálni a figyelmed és csak azzal haladsz, majd mész a következőre; vagy a sok projekt párhuzamosan kell fusson és igazából nem kell/akarsz/tudsz elmerülni egy konkrét projektben.
Ha fókuszálnod kell, akkor építs ki egy komplex projekt listát és azokra a projektekre kattintgatva mindig csak a projekt feladatait látod.
Ha egyben kell tolni minden szekeret, akkor pedig jobb a kevesebb projekt, de pontos címkézés, amivel a kontextusokat tudod magadnak meghatározni.
Kontextus:
Azok a tényezők, amik befolyásolják, milyen munkát tudsz elvégezni. Ez lehet fizikai, vagy mentális kontextus. Például: autóban a @telefon lista kb az egyetlen kontextus, laptop előtt ülve a @számítógép az optimális, ha friss vagy épp akkor a @fókusz lista szuper, de ha fáradt vagy akkor a @low-energy lista lesz a legjobb. Ha otthon vagy pedig, akkor a @kert, @garázs, @lecke és hasonlók tudják jól összefogni az otthoni teendőidet.
2) Mi a kényelmesebb neked?
Ha minden projekted A-tól Z-ig ki van előre dolgozva, így mindig látod a teljes hátralevő projektet és az összes feladatot a tervezéstől a kiértékelésig, még akkor is, ha a kiértékelés adott pillanatban még teljesen felesleges, mert még csak tervezitek a kampányt.
Ha inkább csak az érdekel, hogy minden projektnél mi a következő elintézendő, akkor sok projekt kell, de azokba mindig csak 1-2 feladat, hogy azt lásd, ami épp meg tudsz csinálni. Ez a megoldás egyébként a GTD működési elvéhez áll közelebb, amit én is használok. Ilyenkor haszon, hogy nem látsz felesleges feladatokat, kihívás, hogy minden kipipált feladat után fel kell rögzíteni a soron következőt!