A hatékonyság egy abszurd fogalom. Mikor leültem megírni a mostani hírlevelet, az buzog bennem, hogy sok minden történt az elmúlt 6-8 hónapban, amikre büszke vagyok, amikkel elégedett vagyok, amikre rengeteg pozitív visszajelzést kaptam ügyfelektől, tanítványoktól is.
Majd eszembe jut a nagy megelégedettség közepette, hogy a mostani levelemet is ide számolva, 1db hírlevelet írtam eddig idén.
A hatékonyság tehát relatív.
Hírlevél írás terén például egész rémes nekem az évem. 🙂
Neked mi az, amitől rögtön azt érzed, hogy hatékony vagy?
Erre tényleg nagyon kíváncsi vagyok! Írd meg nekem (mailen, erre válaszként, ha úgy olvasod, vagy kommentelj a poszt alá, ha úgy találkoztál vele)!
Node! Mi is történt idén?
HATÉKONY LESZEK PODCAST (aka. HLP)
Hogy ha hallgatod a műsort, akkor észre is vehetted már, hogy változott a struktúra és a témák is sokkal erősebbek lettek az utóbbi két hónapban.
Ennek nem titkolt célja az, hogy én is egyre inkább mélyebben ások a produktivitás bugyraiba és szeretném megtalálni azokat a kapaszkodókat, amik segítenek nekem – és a podcast, illetve az oktatások révén neked is – abban, hogy hatékonyabb lehessek. Nem csak munkában, bár tény, hogy leginkább ott mérhető a dolog.
Viszont munkaidőn kívül Te mennyit foglalkozol a hatékonyságoddal?
Én se tettem érte sokat régebben, pedig van min dolgozni:
- Az alvás optimalizálás terén bőven tudtam fejlődni. Nem a hosszán akartam nyújtani, mert azt már rég megtanultam, hogy nekem a 6-6,5 óra alvás az, amivel kényelmesen és hatékonyan üzemelek egész nap. Kevesebb az szinte azonnal kukázza a napot, de a sokkal több is nyomottá tesz (ha véletlenül sikerül mondjuk 8+ órát aludnom). Az alvásom minőségén kellett sokat fejlesztenem! Erről a témáról beszélgetünk például a következő HLP adásban is Kun Zolival – ami most csütörtökön jön ki. Nagyon jó beszélgetés lett, ajánlom.
- Fizikai aktivitás: mint oly sok tudásmunkás, nálam is külön oda kell figyelni a mozgásra, mert hajlamos voltam belesüppedni a kényelmes részbe. Főleg, hogy home office-ban dolgozok, tehát még egy haza vonatozásnyi mozgásra se lennék rákényszerítve. Plusz már két éve kínoz egy akut Achilles-ín gyulladás, ami letiltott a tatamiról azóta… Mégis, a fizikai korlátok, lustaság és hátráltató tényezők mellett is volt kiút, csak meg kellett tervezni. (Ebben amúgy rengeteget segített saját magamnak is a NEXT Academy-ben kidolgozott szokásépítő rendszerűnk.) Ha megvan a jó szokás, akkor meg kell tervezni, hogy miért fogom tényleg csinálni minden nap / hetente 3-szor / havonta kétszer. Ha a szokások terén szeretnél elmélyedni, akkor több segítséget is tudok adni. 🙂
- Hallgasd a podcastet, mert a szokásokról hamarosan lesz több adás is. (NEXT Academy volanon és könyv feldolgozás is!)
- Ha már könyv: James Clear – Atomi szokások című könyvét jó szívvel ajánlom! Könnyű olvasmány és brutálisan hasznos.
- Még az idei évben lesz egy webinarunk is a szokások építésével kapcsolatban. Küldök róla külön levelet, ha nem akarsz lemaradni, akkor csak figyeld az inboxodat. 🙂
- Tanulás: sokat alakítottam a tanulási szokásaimon is, hogy a lehető legtöbbet tudjam kihozni belőle, ha már időt szánok rá. Az egyik kedvencem most (erről készül majd külön YouTube videó is – iratkozz fel!) a könyvek jegyzetelése: ebook-ot szeretek leginkább olvasni, így könnyen ki tudod jelölni a szövegben fontos gondolatokat. Ezeket pedig összefoglalva gyűjtöm, könyvenként csoportosítva, de egy adatbázisban – ami kereshető ömlesztve is! -, így később mindent megtalálok. Mi ebben a menő: a kijelölés utáni rész teljesen automatizált! 😎 Szerintem nagyon fontos, hogy tudjunk úgy tanulni, ahogy szeretünk és tudunk. Nálam például 3 külön irány vált be:
- olvasás (ebook): itt ajánlom a NEXT Academy válogatását, amit úgy állítottunk össze, hogy a lehető leghasznosabb könyveket szedtük egy gyűjtésbe, s mivel a HVG könyvek stratégiai partnerei vagyunk, így a NEXT25 kupont használva ráadásul ezeket az önfejlesztő, vagy üzleti könyveket 25%-kal olcsóbban tudod megvenni! (Tök menő!)
- Hangoskönyvek: amikor nem tudok olvasni, mert épp csinálok valamit, akkor szoktam a hangoskönyvekhez fordulni (vagy podcasteket hallgatni!). Idén nyáron 3 könyvet hallgattam meg így, ami nem feltétlenül sok, de ha úgy nézzük: több, mint 30 órát töltöttem hangosköny hallgatással, akkor azért nem rossz. Ráadásul itt pedig a Voiz lett a partnere a HLP-nek, így ha előfizetsz a Voiz oldalán, akkor írd be a “Hatekony-leszek” kupont és az első hónapod 50%-kal olcsóbb lesz!
- Podcastek: mind hallgatni, mind készíteni egy tanulás. De ez kiegészült idén nyáron azzal, hogy már a lányom is elindította a saját podcast csatornáját, ahol a neki fontos témákról beszélgetnek a barátnőjével. Imádom. Itt én lettem a vágó. 🙂 (Még egy másodállás…) Ha podcasteket hallgatnál, akkor nyilván a Hatékony Leszek egy szuper választás, de mellette had ajánljak még párat: Huberman Lab, the Drive, Diary of a CEO és az új kedvenc: Feel better, live more.
Ne maradj le a friss hírekről:
LONGEVITY
Eddig még ezt a témát nem nagyon boncolgattuk publikusan, pedig lassan már egy éve egészes sok mindent teszek is érte, hogy kitoljam a lehetséges határaimat. Ezt az utat viszont szeretném is dokumentálni felétek innentől kezdve!
Ha belekezdenél, akkor szerintem egy jó látképet kaphatsz a Blue Zones oldalán levő 3 perces tesztből. (Amennyire csak egy 3 perces teszt pontos lehet – DE motivációhoz tökéletes.) A tesztért külön köszönet Komócsin Laurának, aki ajánlotta!
Lényegében azzal kezdtem el foglalkozni bő egy éve én is, hogy tanuljak, tanuljak, tanuljak arról, hogy mi mindent lehet tenni saját magamért, ha szeretnék hosszú és tevékeny életet még magam előtt tudni. Ebben pedig igyekszem mindent meg is osztani veled, amit tanulok a témában. Itt, a podcastben és a weboldalon keresztül általában.
Ha nem tudod hol kezdd, azzal sincs gond, ehhez is készülök egy hasznos kezdőcsomaggal, de nem lehet rosszul nekifogni, ha először a légzésedet teszed rendbe. Nem az edzés közbeni “munka” légzésről beszélve, hanem a mindennapokban folytatott légzést.
A hatékony légzés ugyanis többszörörsen is bizonyított tény már, hogy az egészséges és hosszú élet egyik alapja. Erről van is már a podcastben egy hosszú beszélgetésem Berkes Marcival, aki a téma számomra egyik leghitelesebb hazai szakértője!
A longevity szerintem mindenki számára kiemelten fontos kérdés, fiataltól korosabbig egyaránt, mert mind tudunk tenni érte. Sűrűn fog előkerülni a téma a podcastben is, mert azt gondolom:
"A hatékonyság egyik kiindulója az, ha fizikailag és mentálisan is jó alapokra tudunk építeni!"
OKTATÓI ÉNEM
2024 egy éles és energetizáló váltás volt az életemben!
Közel 10 éve oktatom már, hogyan lehetünk hatékonyabban a feladataink, projektjeink kapcsán, hogyan tudjuk stresszmentesen építeni a saját személyes hatékonyságunkat és ezzel együtt akár teljes munkahelyi csapatok számára is tanítva azt, hogyan lehetünk hatékonyak csapatként, cégként.
Ebben nincs is változás, viszont abban igen, hogy végre, 2023 őszén elkészült az a saját, személyes hatékonyság növeléssel foglalkozó módszertanunk, amit Kun Zolival közösen kezdtünk el építeni és közel egy éven keresztül csak írtunk-beszélgettünk-írtu
Imádom a témát, végtelen mennyiségű időt és energiát tudnék erre fordítani, mert ez az, amira szerintem ma, mától szükségünk van egy erősen digitalizált világban.
Így született meg a NEXT Academy és kezdtük el januárral oktatni is a módszertant, ami magába foglalja:
- a legjobb feladat-, projekt- és időmenedzsment megoldást, amit valaha láttál.
- azt a támogatást, ami ahhoz kell, hogy jó szokásokkal erősítsd a produktivitásod.
- azt a tudást és motivációd, hogy mivel tudsz jobban regenerálódni minden nap (napközben és éjszaka), hogy energikusan és főképp reziliensen nézz szembe a kihívásokkal.
- Hogyan építsd be az AI adta lehetőségeket a napodba úgy, hogy ne csalódj benne és ne érezd, hogy rohannod kell a többiek után, akik már jobbak ebben.
Január óta már szerveztünk nyílt tréninget, ahova bárki el tudott jönni, de tartottunk oktatást a BioTech USA számára is csapatban. Mindegy mekkora a feladat és a kihívás, tudunk benne segíteni és az eddigi pozitív visszajelzéseink csak tovább hajtanak minket előre!
Sok minden történt, de ez még nem minden
Ezek talán az elmúlt hat hónap itt mindenképp megemlítendői, bár sok minden más is történt – jó és rossz dolog is egyaránt.
Nem árulok zsákbamacskát és nem is próbálom meg azt a képet festeni, hogy nekem minden sikerül, nálam minden rózsaszín felhőbe van burkolva – ebben amúgy szerintem az egyik leginkább követendő arc itthon Lippai Roland, a maga brutális őszinteségével és tanításaival.
Voltak személyes katasztrófáink, tanulásaim, üzleti kihívásaim. Utóbbiak elég sok feladatot is raktak a csapatra, bár a végén megugrottunk szinte mindent és imádom őket. (Szinte mindent!)
De amiről ez a levél is szól, hogy ezekkel nincs semmi gond, azért vannak, hogy legyenek, nem lehet ellenül tenni sem, de megfelelő segítőkkel mindent meg lehet ugrani. Na ebben akarok én is segíteni a Hatékony Leszek podcasttel például! 🙂
Hála, hogy eddig kitartottál!
Hamarosan újabb podcast, de addig is, a legjobbakat!