Barion Pixel

#2 – Az alvás: a hosszú élet és a hatékonyság titkos fegyvere

Gondoltad volna, hogy a hatékonyságod kulcsa nem a kávéban, az energiaitalokban vagy a legújabb időmenedzsment technikákban rejlik, hanem az ágyadban?

Bizony, az alvás minősége sokkal nagyobb hatással van a teljesítményünkre, mint azt sokan gondolnák.

Megdöbbentő tény, de a magyarok 60%-a rosszul alszik. Ez nem csak azt jelenti, hogy reggelente kócosan és mogorván ébredünk – mármint, de így ébredünk, – hanem azt is, hogy már indulásból hátrányból kezdjük a napot a hatékonyság terén.

De mi az a "jó alvás"?

Sokan azt hiszik, hogy a lényeg az alvás mennyisége. “Ha legalább 8 órát alszom, akkor rendben vagyok” – gondolják. Pedig ez koránt sincs így!

Az alvás minősége legalább annyira fontos, mint a mennyisége.

A jó minőségű alvás jellemzői

  1. Könnyen elalszol – nem forgolódsz órákig az ágyban
  2. Ritkán ébredsz fel éjszaka – ha mégis, könnyen visszaalszol
  3. Frissen, energikusan kelsz – nem érzed magad zombinak reggel
  4. Nem szundiztatod még háromszor vissza a mobilod, mielőtt tényleg kikelsz az ágyból, mert nem azt érzed, hogy még van benned 3-4 óra alvás ott.

Érdekes módon, a “kómaszerű” alvás, amikor a kimerültségtől azonnal elájulsz, nem feltétlenül pihentető. Lehet, hogy sokat aludtál, de ha a minősége nem volt megfelelő, akkor ugyanúgy fáradtan ébredhetsz.

Ne maradj le a friss hírekről:

Ha szeretnél hatékonyabb lenni, elégedettebb és egyben stresszmentesebb is, akkor iratkozz fel és tanulj velem együtt!

Miért olyan fontos ez a hatékonyság szempontjából?

Az alvás során az agyunk feldolgozza a napi információkat, rendszerezi az emlékeket, és felkészül a következő napra. Ha ez a folyamat nem megfelelő, akkor:

  • Csökken a koncentrációs képességünk
  • Lassul a reakcióidőnk
  • Romlik a kreativitásunk és a problémamegoldó képességünk

Képzeld el, hogy egy fontos prezentációra készülsz, de az agyad nem működik együtt. Vagy egy kritikus döntést kell meghoznod, de nem tudsz tisztán gondolkodni. Ezek mind az alvás minőségének következményei lehetnek.

Mit tehetsz a jobb alvásért?

  1. Alakíts ki rendszeres alvási rutint – feküdj le és kelj fel minden nap ugyanabban az időben, még hétvégén is. NIncs kőbe vésve, nem bukod el, ha csúszol vele 10-20-30 percet néha, de minél közelebb leszel a cél időponthoz, annál jobb.
  2. Kerüld a képernyőket lefekvés előtt – a kék fény megzavarja a természetes alvási ciklusunkat. A TV, vagy a mobilozás nem tesz jót, felpörgeti az agyad a háttérben és arra kap a tested jelet, hogy ébren kell lenni. Lefekvés előtt nem szerencsés.
  3. Teremts nyugodt alvási környezetet – sötét, hűvös és csendes szoba a legjobb az alváshoz. A megfelelő környezet nagyon fontos. Sokan szokták javasolni azt is, hogy az egész szoba – ha teheted – ne szóljon másról, mint a pihenésről. Sokszor látni a közösségi médiában olyan fotókat, ahol a trendi szakértő az ágyban dolgozik laptoppal, keresztbe tett lábakkal, kis tálcán kávé és egy croissant. Ezzel azonban az a gond, hogy azt a környezetet, ami a nyugodt, csendes, pihenésről, alvásról szóló környezetedet átalakítja irodává és egy idő után az is teljesen természetesen reflex lesz számodra, hogy itt még simán tudsz dolgozni este.
  4. Mozogj rendszeresen – de ne közvetlenül lefekvés előtt. A mozgás hihetetlenül fontos. De nem kell sportólónak lenned. Egyszerűen mozogj napi szinten. Amiket én bevezettem, úgy hogy a futást nekem sajnos most ki kell zárnom egyéb okokból: lépcsőzés, ahol lehet lépcsőzök lift helyett. Ha ez két emelet a rokonoknál, ha 4 egy üzleti meeting után, akkor ott. Nem nagy erőbefektetés, de nagyon is hasznos! Longevity kutatók már rég bebizonyították, hogy azokon a helyeken, ahol általában tovább élnek egészségesen az emberek, a legtöbb esetben van mindennapi életükben szintkülönbség, amit be kell járniuk, szóval lépcsőzni jó. Szobabicikli – még csak el se kell menjek otthonról egy dolgos nap után, hogy tekerhessek, mert meg tudom tenni a nappaliban is. Kényelmes. De ha neked van biciklid, még jobb, ugyanis azt is bebizonyították, hogy hatékonyabb rezilienci építő minden olyan mozgás, amit a természetben végzel!
  5. Figyelj az étkezésedre – kerüld a nehéz ételeket és a koffeint az esti órákban. Utóbbira több szakértő is azt javasolja, hogy délután 3 óra után már lehetőleg ne fogyassz koffeint. Van olyan barátom, aki vállalkozóként teljesen széthajtja magát és napi 6-8 kávé az alap nála, napszaktól függetlenül fogyasztva, ami már bőven káros is sajnos, nemhogy nem használ. (Igen Dávid, ez a rész kifejezetten neked lett ajánlva!)

Az alvás nem luxus, hanem szükséglet.

Ha komolyan veszed a hatékonyságodat és a teljesítményedet, akkor az alvásra ugyanolyan figyelmet kell fordítanod, mint bármely más fontos területre az életedben.

Kezdd el ma este! Figyelj oda az alvási szokásaidra, és hamarosan észre fogod venni a különbséget a mindennapjaidban. Több energiád lesz, jobban tudsz koncentrálni, és összességében hatékonyabb leszel mind a munkában, mind a magánéletben.

Az alvás a tested és az agyad újratöltési ideje. Ne spórolj rajta, mert hosszú távon sokkal többet veszíthetsz, mint amennyit nyersz egy-két “elcsent” órával. Aludj jól, élj hatékonyan!

Addig is, ha elmélyednél jobban az alvás témájában, akkor jó szívvel ajánlom a legutóbbi podcast beszélgetésünket, ahol Kun Zoli barátommal és üzlettársammal beszéltünk az alvásról, mint a hatékonyság eszközéről:

Longevity: Alvásunk rejtett szuperereje - Út a hosszabb és hatékonyabb élethez

Hála, hogy eddig kitartottál!

Hamarosan újabb podcast, de addig is, a legjobbakat!

Kérdésed Van, Amit Feldolgozhatnánk?​​

Küldj üzenetet írásban, vagy hangban és a többi már rajtunk múlik!​​