Barion Pixel

#3 – Csak a szokások adnak erőt és mindent lebíró akaratot!

Nem tudom ki hogy van vele, de a november az mindig kemény.

Mondom ezt marketinges oldalról, a Black Friday-Karácsony kampányok árnyékából kisuttogva, de ugyanígy trénerként és előadóként, amikor ezeknek is pont szezonja van.

No! Még mielőtt azt gondolod, hogy panaszkodnék, egészen távol álljon tőlem. Ez igazán kellemes elfáradás!

A november a legrosszabb, legjobb

Ilyenkor novemberben már egy hihetetlen kettősség él bennem, mert olyan lendületet érzek magam mögött, ami mindig mosolyra fakaszt, mert brutális teljesítmény van az egész csapat mögött (Köszi srácok!), de mellette azt érzem, hogy ilyenkor azért sokkal nehezebb tartani a stressz-regeneráció arányt. Sokszor van, hogy túlcsúszik a munkaidő, mert egyszerűen vagy muszáj, vagy túl lelkes vagyok és még ezt is, meg azt is meg akarom csinálni.

Egész évben arról podcastelek, hogy mi kell a hatékonysághoz, hogyan lehetünk még jobb verziói önmagunknak. Az idei évvel már most is elégedett vagyok ilyen téren, mert nagyon profi szakértőket sikerült megszólaltatni, és még nincs is vége, már érkezik néhány újabb beszélgetés, amik szuperek lesznek és erős témákat feszegetnek majd! (Stay tuned!)

Mégis. Elgondolkodtató azért az, hogyan lehet az, hogy ha erről podcastelek – és oda is figyelek a beszélgető partneremre, aki épp tanít -, erről tartok egész évben oktatást a NEXT Academy keretében, akkor mégis hogy lehet az, hogy elfáradok és néha még ki is merülök teljesen.

Ennek a megválaszolására nem is a saját gondolataimból merítek most, hanem Zoltan Kun barátommal beszélgettünk a napokban a témáról, s neki volt egy félmondata, ami nagyon betalált.

“Nem akkor jó hatékonynak lenni, amikor minden könnyű. A nehéz időkben mutatja meg a hasznát az, ha előtte odafigyeltél, tudatosan álltál a kérdéshez. Ha már addigra olyan szokásokat építettél fel magadban, amik megkönnyítik a mindennapokat munka, magánélet, vagy épp egészség fronton.”

  1. És igen, nagyon igaza volt, hiszen épp most ősszel nyílt egy újabb oldal nálam is a folyamatos szokás építésben, ráadásul pont olyan, ami fizikailag kicsit többet kíván most még, mire igazán hasznos lesz nekem. Lehet nem volt a legjobb az időzítés, de fontos volt nekem, hogy elkezdjem – így megéri.

    Fontos, hogy olyan szokásokat tudj beépíteni az életedbe, amik nem akkor fognak segíteni, amikor megy minden magától, hanem azok lesznek a fontosak, amik a novembert könnyítik meg. Itt az őszi hajtás vége, az év végi hajrá, de még megfejelve az óra átállítással is, hogy a cirkadián ritmusod se kényelmesedjen el azért nagyon. Na ilyenkor, ha van egy bomba biztos szokás rendszered, ami visz a hátán, akkor leszel igazán király. 🙂

Ne maradj le a friss hírekről:

Ha szeretnél hatékonyabb lenni, elégedettebb és egyben stresszmentesebb is, akkor iratkozz fel és tanulj velem együtt!

Mikre gondolok?

  • Reggeli rutin: mire elindul a napod, legyél irányba állítva. Mi lesz ma a fókusz munkában, otthon.
  • Regeneráció: a héten mikor fogok azzal foglalkozni, hogy töltődjem? Mi jelent számomra töltődést egyáltalán?
  • Mozgás: minden napra van tervbe véve egy kis mozgás? Futás, bicikli, úszás, de bőven tökéletes egy kis kerti munka, vagy egy kelleme (2-es zónás) séta.
  • Fejlesztés: mit akarok tanulni és azt hogyan tudom megtenni? Szakkönyvet olvasok? Elmegyek egy NEXT Academy (bocs) webinarra? Meghallgatok egy jó podcastet?
  • Káosz: Ha azt érzem, hogy átcsapnak a fejem felett a feladatok hullámai, akkor mit tudok tenni? Van egy jó rendszerem már? Van egy tanácsadóm, aki segít? Mi az a szokásom, ami rendet vág a káoszban?
  • Környezetem: a környezetem is fáradt. Tény. Hogyan törődöm velük? Elnézőbb és megértőbb vagyok, hát hiszen pont úgy fáradtak, mint én is?

Nekem sokat segít, ha ezeket és ehhez hasonló kérdéseket megfuttatok magamban, rutinokat építek ki ezek alapján, hogy akkor se legyen gond, ha fáradt vagyok, mert ezek már szinte robotpilótában mennek maguktól.

Hol találsz segítséget ehhez?

  1. Ez persze nem úgy megy, ahogy leírtam: kitalálod és már megy is.

    Sokan vagyunk, akiknek jól jön egy kis segítség az első lépéseknél, vagy épp egy menet közbeni elakadásnál.

    Ehhez készítettem a legutóbbi videót a Hatékony Leszek podcastben: a szokások erejéről és arról, hogyan építhetünk hatékonyabb szokásokat az életünkben.

    Számomra ez egy nulladik ponton levő alapmű. Bármilyen hasznos könyv előtt ezt olvasd el és már jobb irányba indulsz az életben.

    James Clear “Atomi szokások” című könyve rávilágít arra, hogy a szokásaink milyen hatalmas szerepet játszanak a személyes fejlődésünkben és sikerünkben. Nem egy újabb önfejlesztő könyv, hanem egy gyakorlati útmutató amely segít megérteni és átalakítani mindennapi szokásainkat. Nekem iszonyatosan fontos volt, hogy volt gyakorlati rész is benne. Nálam egy képzés nem állja meg a helyét, ahol csak elmélet van. Az alapjaiban kevés…

Miért fontosak a szokások?

    1. Apró változások, hatalmas eredmények: Clear koncepciója szerint az “atomi méretű” szokások, vagyis a kis, szinte észrevehetetlen változások idővel hatalmas átalakulásokat eredményezhetnek az életünkben. Ez azért fontos, mert sokszor azt hisszük, csak a nagy, drámai változások hozhatnak eredményt, holott valójában a kis, következetes lépések vezetnek tartós sikerhez.
    2. Az 1%-os fejlődés ereje: A könyv egyik legfontosabb gondolata az 1%-os fejlődés koncepciója. Ha minden nap csak 1%-kal javítunk a teljesítményünkön, egy év alatt 37-szeresére növelhetjük azt. Ez az exponenciális növekedés a “kamatos kamat” elvén alapul, és minden életterületen alkalmazható.
    3. Identitás alapú szokásformálás: Clear azt javasolja, hogy a szokásainkat az identitásunkhoz kössük. Ez azt jelenti, hogy nem csak azt kell meghatároznunk, mit szeretnénk elérni, hanem azt is, hogy milyen emberré szeretnénk válni. Ez egy elég erős tétel volt a könyvben, de ha belegondolsz… igaza van. Nem tudsz hosszú távon nagy dolgokat elérni és fenntartani, ha nem válik a részeddé valahol.

Hogyan építhetünk hatékonyabb szokásokat?

  1. Kezdjünk kicsiben: Ne a nagy, drámai változásokra koncentráljunk, hanem azokra az apró napi szokásokra, amelyeket könnyű betartani.
  2. Legyünk következetesek: A kis, de konzisztens lépések idővel hatalmas változásokat eredményezhetnek. Például, ha minden nap csak egy oldalt olvasunk egy könyvből, egy év alatt 365 oldalt olvashatunk el.
  3. Használjuk a “szokások halmozás” módszert: Ez azt jelenti, hogy egy új szokást egy már meglévő jól bejáratott szokásunkhoz kapcsolunk. Például, ha minden reggel kávét iszunk, akkor a kávézás után meditáljunk 5 percet. Nálam a reggeli frissítőhöz például a napi fókusz megtervezése társult, még mielőtt beindul az aznapi gépezet.
  4. Tegyük láthatóvá a fejlődést: Vezessünk naplót, vagy használjunk appot a szokásaink követésére. Ez motiválni fog és segít fenntartani a lendületet. Én kifejezetten szeretem mérhetővé tenni a hatékonyságot. Az oktatásokon is kiemelem, hogy szerintem nagyon hasznos, de elismerve azt is, hogy van, akinek ez már túl sok lenne. Ha nem tudod hol kezdd, James Clear is piacra dobott már egy appot, “Atoms” néven – egy ránézést megér.
  5. Legyünk rugalmasak: Ahogy Clear is említi, a valóságban nem mindig egyenes vonalú a fejlődés. Lesznek jobb és rosszabb napok, de a lényeg a hosszú távú következetesség. Ahol épp megrekedni látszol, ott jó eséllyel épp gyűlik az erő egy komolyabb ugráshoz!
 

Összességében, ahogy James Clear fogalmaz:

"Az atomi szokások nem a cél elérésére összpontosítanak. Arra koncentrálnak, hogy olyan ember legyél, aki eléri ezeket a célokat."

Hol hallgasd?

Hogyan építhetünk hatékonyabb szokásokat?

Ha nincs most több órád meghallgatni az egész könyvet, akkor ebben a videóban összefoglaltam neked ~35 percben.

Podcastben itt:

Hangoskönyvelődj rá a témára

Bízom benne, hogy ezek a gondolatok inspirálóak voltak, de ha szeretnél még többet megtudni az Atomi szokásokról, akkor ne feledd, ha felmész a VOIZ oldalára és használod a “Hatekony-Leszek” kupont, akkor az első hónap féláron van. Ami csak azért fontos most, mert náluk fent van hangoskönyvben is az Atomi szokások!

Ha pedig olvasnál még hatékonysággal kapcsolatban, akkor ajánlom a blogomat. Szerintem jó hely. 🙂

Hála, hogy addig kitartottál!

Hamarosan újabb podcast, de addig is, a legjobbakat!

Peti

Kérdésed Van, Amit Feldolgozhatnánk?​​

Küldj üzenetet írásban, vagy hangban és a többi már rajtunk múlik!​​