Hatékony hanganyag!
Hallgass bele
Írva is, amiről beszéltünk
Miről fog szólni ez az epizód?
Az igazi hatékonyság a jó szokások kialakításával kazdődik!
Ma egy olyan könyvről szeretnék beszélni, amely az elmúlt években sokak életére volt óriási hatással, köztük az enyémre is. James Clear “Atomi szokások” című műve nem csupán egy újabb önfejlesztő könyv a polcon, hanem egy valódi gyakorlati útmutató amely segít megérteni és átalakítani mindennapi szokásainkat.
A könyv lényege: Apró változtatásokkal jelentős eredményeket érhetünk el
Clear egyszerű de rendkívül hatékony módszereket mutat be, amelyekkel kis változtatások révén hatalmas eredményeket érhetünk el életünk különböző területein. Legyen szó munkáról, egészségről vagy személyes kapcsolatokról, az “atomi szokások” koncepciója mindenhol alkalmazható.
Ki az a James Clear?
Mielőtt mélyebbre ásnánk, érdemes megismerni a szerzőt. James Clear nem csupán író hanem a viselkedéstudomány és szokásformálás igazi szakértője. Rendszeresen publikál és tart előadásokat a témában. Saját tapasztalatai, köztük egy súlyos balesetből való felépülése, vezették arra, hogy mélyebben tanulmányozza a szokások erejét és megváltoztatásuk módszereit.
Az 1%-os fejlődés ereje: A könyv központi gondolata
Az “Atomi szokások” egyik legfontosabb koncepciója az 1%-os fejlődés ereje. Clear lenyűgöző számítással szemlélteti ezt: “Ha minden nap 1%-kal jobbá válsz, egy év alatt 37-szer jobb leszel.”
Ez első hallásra talán hihetetlennek tűnik, de nézzük meg közelebbről:
Kis, konzisztens fejlődés: Képzeljük el, hogy naponta csak egy kicsit javítunk a teljesítményünkön. Ez lehet olyan egyszerű mint 5 perccel tovább olvasni vagy egy extra pohár vizet inni.
Az összeadódás ereje: Ezek a kis változások önmagukban szinte észrevehetetlenek, de idővel jelentős hatást érnek el.
Exponenciális növekedés: A kamatos kamat elvének köszönhetően ez a fejlődés nem lineáris, hanem exponenciális.
Gyakorlati példa: Ha futó vagy, és napi 5 kilométert futsz, az 1%-os napi növekedéssel egy év múlva már több mint 50 kilométert fogsz futni naponta! Bár ez extrém példa, jól szemlélteti a koncepciót.
Szokások mint az önfejlesztés kamatos kamatai
Clear egy másik kulcsfontosságú gondolata a szokásokat a pénzügyi befektetésekhez hasonlítja. Ahogy írja: “A szokások kamatos kamata: Ugyanúgy, ahogy a pénzügyi kamatos kamat növeli a vagyonodat, a szokásaid kamatos kamata növeli a sikereidet.”
Ez a metafora segít megérteni, hogy napi rutinjaink és szokásaink hosszú távon óriási hatással lehetnek az életünkre:
Kis befektetések, nagy megtérülés: Ahogy a rendszeres megtakarítás idővel jelentős összeggé nőhet, úgy a napi kis szokások is hatalmas változásokat eredményezhetnek.
Konzisztencia a kulcs: Egy napi 10 perces légzőgyakorlat vagy 15 perces olvasás önmagában nem tűnik soknak, de hónapokon, éveken át következetesen végezve óriási hatással lehet az életminőségünkre.
Hogyan alkalmazzuk a gyakorlatban?
Kezdj kicsiben: Ne akarj mindent egyszerre megváltoztatni. Válassz ki egy területet, és fókuszálj az 1%-os fejlődésre.
Légy következetes: A rendszeresség fontosabb, mint az intenzitás. Inkább olvass minden nap 10 percet, mint hetente egyszer két órát.
Légy türelmes: A változás nem egyik napról a másikra történik. Bízz a folyamatban, és adj időt magadnak.
Mérj és korrigálj: Figyeld meg a fejlődésedet, és szükség esetén állíts a szokásaidon.
Zárszó
James Clear “Atomi szokások” című könyve arra tanít minket, hogy ne becsüljük alá a kis lépések erejét. Az 1%-os fejlődés és a szokások kamatos kamatjának koncepciója segít megérteni, hogy a tartós változáshoz nem drámai átalakításokra, hanem kis, következetes lépésekre van szükség.
Ha szeretnéd mélyebben megismerni ezeket a gondolatokat, javaslom, hallgasd meg a könyvet a VOIZ platformon. Ne feledd, a “Hatekony-leszek” kuponkóddal 50% kedvezményt kaphatsz az első havi díjból!
Emlékezz: minden nagy utazás egyetlen lépéssel kezdődik. Kezdd el ma a saját utazásodat az atomi szokások erejével!
Mit gondolsz ezekről a koncepciókról? Van olyan kis szokásod, ami nagy változást hozott az életedben?
Hatékony videó!
Inkább néznéd is?
Ne maradj le a friss hírekről:
Üdvözlök mindenkit a Hatékony Leszek podcast mai epizódjában! Ma egy olyan könyvről fogok beszélni, amely sokak életét változtatta meg az elmúlt években, többek közt rám is komoly hatással volt.
James Clear ‘Atomi szokások’ című művéről.
Ez a könyv nem egy újabb önfejlesztő könyv a sok közül, hanem sokkal inkább gyakorlati útmutató, ami segít megérteni és átalakítani mindennapi szokásainkat.
Tényleg egyszerű, de hatékony módszereket mutat be, amikkel apró változtatásokkal jelentős eredményeket érhetünk el az életünk különböző területein. Nem csak munkában, hanem ténylég bárhol, és ez volt az, ami megfogott. A könnyű implementáció és az átfogó lehetőségek.
Ha érdekel a könyv és szeretnél máris belevágni, akkor egy extra jó hír: mivel a VOIZ csapata támogatja a Hatékony Leszek podcast csatornát, kaptunk tőlük egy szuper lehetőséget:
Ha regisztráltok az oldalukon és használjátok a Hatekony-leszek kupon (ékezet nélkül és kötőjellel írva), akkor az első havi díj 50%-át elengedik neked! Ott pedig meghallgathatod az Atomi szokások könyvet hangoskönyv formában is!
Kicsit a szerzőről, mielőtt belemerülünk a könyvbe:
James Clear nem csak egy szerző, hanem igazi szakértő a viselkedéstudomány és a szokásformálás területén. Rendszeresen ír és tart előadásokat a témában, és munkássága rengeteg emberre volt már eddig is hatással és nem ok nélkül.
Saját tapasztalatai – többek között egy súlyos balesetből való felépülése – vezették arra, hogy mélyebben tanulmányozza a szokások erejét és azok megváltoztatásának módszereit.
Az ‘atomi szokások’ koncepciója lényegében arról szól, hogy a kis, szinte észrevehetetlen változtatások – ahogy ő nevezte el, ‘atomi’ méretű szokások – idővel hatalmas változásokat eredményezhetnek.
Ez azért fontos, mert gyakran azt hisszük, hogy csak a nagy, drámai változások hozhatnak eredményt, holott valójában a kis, következetes lépések vezetnek tartós sikerhez.
Most pedig szeretném átbeszélnie veled, Clear könyvének fő gondolatait, ide értve az elméleti alapokat és a gyakorlati tanácsokat.
Megnézzük, hogyan alkalmazhatjuk ezeket saját életünkben.
Végigmegyünk olyan kulcsfogalmakon, mint:
– az 1%-os fejlődés ereje,
– a szokások mint az önfejlesztés kamatos kamatai, és
– az identitás-alapú szokásformálás.
A cél az lesz, hogy olyan konkrét eszközöket kapj a kezedbe, amikkel elindulhatnak a pozitív változás útján.
Tehát, ha készen állsz arra, hogy apró lépésekkel nagy változásokat érj el az életedben, maradj , mert rengeteg segítséget fogsz ehhez kapni most
Az 1%-os fejlődés ereje
Node. Most térjünk rá a könyv egyik legfontosabb, központi gondolatára: az 1%-os fejlődés erejére.
Ez a koncepció mutatja be talán legjobban, hogy miért volt igaza Clear-nek az aprób szokások és apró fejlődések terén, hogy a kis, konzisztens fejlődés idővel hatalmas eredményekhez vezethet.
A legszebb aza egészben, hogy azóta ezt a gondolatot már számtalan módon és területre vitték tovább. A magánszférából az üzleti életig.
Clear egy lenyűgöző és egyben végtelenül egyszerű számítást mutat.
Azt írja: ‘Ha minden nap 1%-kal jobbá válsz, egy év alatt 37-szer jobb leszel.’ Ez első hallásra talán hihetetlennek tűnhet, de nézzük meg közelebbről, mit is jelent ez.
Képzeljük el, hogy minden nap csak egy kicsit jobban teljesítünk az előző naphoz képest. Ez lehet olyan egyszerű dolog, mint hogy 5 perccel tovább olvasunk, egy extra pohár vizet iszunk, vagy egy kicsit korábban kelünk.
Ezek a változások önmagukban szinte észrevehetetlenek, de idővel összeadódnak.
A matematika itt lép be a képbe. Ha minden nap 1%-kal javítasz a teljesítményeden, az nem egyszerűen 365%-os javulást jelent egy év alatt.
A kamatos kamat elve miatt ez a fejlődés exponenciális, ami végül 37-szeres javuláshoz vezet.
A matek része kész, ami szuper, de ettől még egyikünk se lesz hatékonyabb és nem is ad semmi kézzel foghatót.
Mit jelent ez a gyakorlatban? Vegyünk egy példát: tegyük fel, hogy futó vagy, és napi 5 kilométert futsz. Ha minden nap csak 1%-kal növeled a távot, egy év múlva már több mint 50 kilométert fogsz futni naponta! Ez persze egy extrém példa, de jól szemlélteti a kis, konzisztens fejlődés erejét.
Megvalósítható? alapvetően igen. Még akár egy ilyen extrém példa is!
A valóságban persze nem mindig ilyen egyenes vonalú a fejlődés. Lesznek jobb és rosszabb napok, csúcsok és visszaesések is. A lényeg az, hogy a kis, következetes lépések idővel hatalmas változásokat eredményezhetnek.
Clear arra bátorít minket, hogy ne a nagy, drámai változásokra koncentráljunk, hanem inkább azokra az apró, napi szokásokra, amelyeket könnyű betartani. Ezek a kis szokások az idő múlásával összeadódnak és jelentős változásokat hozhatnak az életünkben.
Gondolj bele: ha minden nap csak egy oldalt olvasunk egy könyvből, egy év alatt 365 oldalt olvasunk el. Ha minden nap csak 10 percet szánunk egy új nyelv tanulására, egy év alatt 60 órát töltünk nyelvtanulással. Ezek a kis lépések idővel hatalmas eredményekhez vezethetnek. Az 1% ereje nélkül is!
Az 1%-os fejlődés tehát nem csak egy elméleti koncepció, hanem egy gyakorlati útmutató a folyamatos önfejlesztéshez. Arra ösztönöz, hogy ne becsüljük alá a kis lépések erejét, és hogy legyünk türelmesek és kitartóak a fejlődési folyamatban.
A következő részben megnézzük, hogyan alkalmazhatjuk ezt a koncepciót a mindennapi életünkben, és milyen valós példák vannak az 1%-os fejlődés erejére.
Szokások, mint az önfejlesztés kamatos kamatai
A könyv másik, nagyon fontos tételmondata és a másik kulcsfontosságú koncepciója: a szokások mint az önfejlesztés kamatos kamatai.
Ez a gondolat segít megérteni, hogy miért olyan fontosak a napi rutinjaink és szokásaink hosszú távon.
Clear a szokásokat a pénzügyi befektetésekhez hasonlítja.
Így írja: ‘A szokások kamatos kamata: Ugyanúgy, ahogy a pénzügyi kamatos kamat növeli a vagyonodat, a szokásaid kamatos kamata növeli a sikereidet.’
Ez a metafora szerintem azért szemléletes, mert segít megérteni, hogy a szokásaink hosszú távon óriási hatással lehetnek az életünkre, akár pozitív, akár negatív irányban.
Gondolj bele: ha minden nap félreteszünk egy kis pénzt, az önmagában nem tűnik soknak. De ha ezt éveken át csináljuk, plusz nem csak a párna alá téve, akkor a kamat is kamatozik, végül jelentős összeg gyűlhet össze.
Ugyanígy működnek a szokásaink is. Egy napi 10 perces légzőgyakorlat vagy 15 perces olvasás, egy 20 perces séta estéként önmagában nem tűnik nagy dolognak. De ha ezt hónapokon, akár éveken át következetesen csináljuk, a hatása óriási lehet az életminőségünkre, a mentális egészségünkre vagy a tudásunkra.
Nézzünk néhány konkrét példát a jó szokások hosszú távú hatásaira:
- Egészség: Tegyük fel, hogy valaki elkezd minden nap 10 percet sétálni. Ez nem tűnik soknak, de egy év alatt ez több mint 60 óra mozgást jelent. Ez jelentősen javíthatja az állóképességet, csökkentheti a stresszt, és jótékony hatással lehet a szív- és érrendszerre, vagy a tüdő teljesítményére .
- Karrier: Ha valaki minden nap csak 20 percet szán egy új készség elsajátítására a munkájában, az egy év alatt több mint 120 óra tanulást jelent. Ez komoly versenyelőnyt jelenthet a munkaerőpiacon, és elősegítheti az előléptetést vagy fizetésemelést, vagy új ügyfeleket tudsz szerezni.
- Kapcsolatok: Ha minden nap csak 5 percet szántok otthon arra, hogy beszélgessetek, az egy év alatt több mint 30 óra minőségi kommunikációt jelent. Ez jelentősen javíthatja a kapcsolat minőségét és a kölcsönös megértést.
Ráadásul ezek egymásra épülnek és folyamatosan támogatja az előző napi eredmény a következő napiakat.
Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy ez a ‘kamatos kamat’ elv a rossz szokásokra is igaz. Például:
- Ha valaki minden nap csak egy órával később fekszik le a kelleténél, az egy év alatt 365 óra alváshiányt jelent, ami komoly egészségügyi problémákhoz vezethet, mert a következmények ugyanúgy összeadódnak!
- Ha valaki minden nap csak 10 percet tölt felesleges görgetéssel a közösségi médiában, az egy év alatt több mint 60 óra elvesztegetett időt jelent, amit produktívabban is lehetne tölteni. Itt nekem segített korábban egy szuper app, amit már bemutattam korábban a csatornán. A leírásban megtalálod hozzá a linket.
A szokások kumulatív hatása tehát kétélű kard. A jó szokások idővel óriási pozitív változásokat hozhatnak az életünkbe, míg a rossz szokások lassan, de biztosan alááshatják az életminőségünket és céljainkat.
A könyv arra bátorít minket, hogy legyünk tudatosak a szokásainkkal kapcsolatban. Figyeljük meg, milyen kis, napi rutinjaink vannak, és gondoljuk át, hogy ezek hosszú távon hova vezethetnek. Ha találunk olyan szokásokat, amik nem szolgálják a céljainkat, próbáljuk meg azokat fokozatosan lecserélni olyanokra, amik igen.
Csak emlékeztetőül: a szokások ereje nem abban rejlik, hogy milyen drámai változást hoznak egyetlen nap alatt, hanem abban, hogy milyen hatást gyakorolnak az életünkre hónapok és évek során. Vagyis a könyv alapján: ‘A szokásaid kamatos kamata növeli a sikereidet.’
Ha ezt kihasználjuk, akkor olyan szokásokat tudunk építeni, amik a saját jobb vertziónkhoz vezetnek.
A szunnyadó lehetőségek fennsíkja
Most térjünk rá az egyik kedvenc részére a könyvnek, amit James Clear ‘A Szunnyadó Lehetőség fennsíkjának’ nevez.
Néha úgy tűnik, hogy a fejlődés megtorpan. Pedig csak nem látszanak az eredmények.
Clear így fogalmaz: ‘A Szunnyadó Lehetőség fennsíkja az a pont, ahol úgy tűnik, nem történik előrelépés, pedig a valóságban épp a nagy áttörés küszöbén állunk.’
Ez a koncepció rendkívül fontos, mert segít kitartani akkor is, amikor úgy érezzük, hogy erőfeszítéseink nem hozzák meg a várt eredményt. Gondolj csak bele, hogy amikor megpróbálsz felvenni egy új szokást, ami nehéz. A siker, a megerősítés hiánya elkedvetlenít.
Kivel nem fordult elő, hogy elkezdtünk edzeni, diétázni, vagy egy új készséget tanulni, és az első pár hét után úgy éreztük, hogy megtorpantunk? Na ez a fennsík.
Ilyenkor könnyen elveszíthetjük a motivációnkat, pedig valójában lehet, hogy épp a nagy áttörés előtt állunk.
Viszont ha tudatosabban állunk a kérdéshez, akkor igenis ki tudunk tartani és meg is éri.
Ha tudod, hogy miért tűnik úgy, hogy nincs fejlődés, pedig valójában van, akkor az megerősít az adott pillanatban.
Több oka is lehet egy ilyen fennsíknak:
- Az eredmények nem mindig lineárisak. Néha ugrásszerűen jelentkeznek. Ez magával hozza, hogy néha a tervek alatt teljesítünk, mielőtt kilőnek az eredmények.
- A fejlődés sokszor belső, és nem azonnal látható kívülről.
- Az agyunk hozzászokik az új szinthez, és már nem érzékeli olyan intenzíven a változást.
Na de, hogyan küzdjünk meg a motiváció elvesztésével a fennsíkon?
- Fókuszálj a folyamatra, ne csak az eredményre. Élvezd magát a tevékenységet. Senki nem szeret olyan szokásokat beépíteni az életébe, ahol már maga a tevékenység okoz ellenállást bennünk. Akkor egyáltalán miért kezdünk bele?
- Vezess naplót a fejlődésedről. Így objektíven láthatod a változást, még ha szubjektíven nem is érzed. Ez lehet sok féle. Ha tanulsz, rögzítheted a tanultakról a gondolataidat. Ha társas kapcsolatról, vagy a saját stressz kezelésedről van szó, akkor esténként összeírhatod az élményeid, érzéseid. Hívjuk hálanaplónak az egyszerűség kedvéért. Ha sportolni kezdtél, akkor ez lehet egy digitális mérleg és egy centi, amikkel méred magadon a változásokat.
- Tűzz ki kisebb, köztes célokat. Ezek elérése motivációt adhat a folytatáshoz. A messzi célok sokszor ködösek és egy megtorpanáskor egészen határozottan válnak elérhetetlenné. A közelebbi, elérhető dolgok még ilyenkor is motiválttá tudnak tenni.
- Emlékeztesd magad, hogy miért kezdted el. A hosszú távú cél szem előtt tartása segíthet átvészelni a nehéz időszakokat. Nekem ebben például az sokat segített, hogy a legelején leírtam sok célomat, amiket szeretnék elérni.
Nézzünk néhány valós életből vett példát a Szunnyadó Lehetőség fennsíkjára:
- Nyelvtanulás: Sokszor előfordul, hogy az első pár hónap gyors fejlődése után úgy érezzük, megrekedtünk. Valójában ilyenkor az agyunk konszolidálja a tanultakat, és készül a következő szintre. Mélyül és rögzül a tudás, ami viszont elengedhetetlen a tanuláshoz!
- Súlyvesztés: Gyakran tapasztaljuk, hogy az első pár hét gyors fogyása után stagnál a súlyunk. Ez nem azt jelenti, hogy a diéta nem működik, hanem hogy a testünk alkalmazkodik az új helyzethez. Csak ki kell tartani és rendben lesz.
- Vállalkozás indítása: Az első lelkesedés után sokszor jön egy időszak, amikor úgy tűnik, nem haladunk. Valójában ilyenkor építjük ki azokat az alapokat, amelyek később a sikerhez vezetnek.
A Szunnyadó Lehetőség fennsíkja egy természetes része a fejlődési folyamatnak. Soha ne hagyd, hogy elkedvetlenítsen!
Ehelyett tekints rá úgy, mint egy jelre, hogy közel vagy az áttöréshez. Tarts ki, folytasd a munkát, és higgy abban, hogy erőfeszítések végül meghozzák gyümölcsüket.
Rendszerek és célok
Ha megnézzük James Clear atomi szokások rendszerét, akkro látszik, hogy ez egy négy lépéses modell, ami segít megérteni és alakítani szokásainkat.
Pontosabban így fogalmaz: ‘Ha gondjaid vannak a szokásaid megváltoztatásával, nem te jelented a problémát. A rendszered a probléma.’
Ez igazából arra ösztönöz minket, hogy ne magunkat hibáztassuk, hanem inkább a módszereinket vizsgáljuk meg. Miért nem épül be egy új szokás? Mi gátolja? Mi tudná támogatni? Ezekre, ha megtalálod a választ, akkor új lendületet kaphatsz.
A négy lépéses modell a következő elemekből áll: Jelzés, Vágy, Válasz és Jutalom.
Nézzük meg ezeket részletesebben:
- Jelzés: Ez az, ami elindítja a szokást. Lehet egy időpont, egy hely, egy érzelem vagy egy esemény. Fontos, hogy tudd, mi a kapcsoló nálad.
- Vágy: Ez a motiváció a cselekvés mögött. Mit szeretnénk elérni? Minél pontosabban tudod megfogalmazni, annál erősebb lesz és motivál majd minden egyes nap.
- Válasz: Ez maga a szokás, amit végrehajtunk.
- Jutalom: Ez az, amit a szokás végrehajtása után kapunk vagy érzünk. Fotnos része egy szokás megerősítésének!
Ez a könyveb így szerepel: ‘A jelzés emlékeztet arra, hogy cselekedjünk. A vágy motivál a cselekvésre. A válasz maga a szokás, amit végrehajtasz. A jutalom pedig a cél, amit a szokás szolgál.’
Ez így nekem már nagyon sokat segített és elgondolkodtatott anno. Írtam sokat, gondolkoztam, de mégse volt igazán kézzel fogható, még akkor is, ha azt gondolom ezzel már el is lehet indulni a szokásépítés útján, hogy hatékonyabbak lehessünk.
De hogyan használjuk ezt a modellt új szokások kialakítására? Erre is egy önálló, négyes szabályt alkotott meg Clear:
- Tedd nyilvánvalóvá: Hozd létre a jelzést, ami elindítja a szokást.
- Tedd vonzóvá: Növeld a vágyat a szokás iránt. Ötletelj, gondolkozz, mi segíthet.
- Tedd könnyűvé: Csökkentsd a súrlódást a válasz végrehajtása során. Találd meg, mi az, amiért nem csinálod meg most, pedig tudod, hogy kellene.
- Tedd kielégítővé: Biztosítsd, hogy a jutalom kielégítő legyen, mert a fennsíkon az is rettenetesen fontos lesz majd!
Nézzünk egy gyakorlati példát: Tegyük fel, hogy rendszeresen szeretnél olvasni. Alkalmazva a négy törvényt:
- Tedd nyilvánvalóvá: Helyezd a könyvet az éjjeliszekrényedre, hogy lásd, amikor lefekszel.
- Tedd vonzóvá: Válassz olyan könyvet, amit igazán élvezel.
- Tedd könnyűvé: Kezdd csak napi 5 perc olvasással.
- Tedd kielégítővé: Jutalmazd meg magad valamivel, amit szeretsz, miután olvastál.
Ráadás, amiről már az elvásról szóló podcast epizódban beszéltünk – ezt is belinkelem majd a leírásba – az elalvás előtti olvasás kiválóan támogatja a minőségi alvást! Többszörösen is jó szokás.
Azt azért fontos megjegyezni, hogy vannak tipikus hibák, amiket érdemes elkerülni. Például ne próbálj túl sok szokást egyszerre megváltoztatni, vagy ne legyenek túl nagyok a kezdeti célok. ‘kezdj kicsiben, és fokozatosan növeld a kihívást’.
Identitás-alapú szokások
Ha már beszéltünk a szokások kiépítéséről, megerősítéséről, most nézzük meg az identitás-alapú szokások koncepcióját, ami a könyv egyik kulcsfontosságú eleme. A lényege az, hogy a hosszú távú viselkedésváltozás nem csak arról szól, amit teszünk, hanem arról is, akivé válunk.”
Egész pontosan úgy fogalmaz, hogy “A valódi viselkedésváltozás identitásváltozás. Nem azzal kell kezdened, hogy mi a célod, hanem hogy ki akarsz lenni.”
Ez a megközelítés azért fontos, hogy ne csak a cselekvéseinkre, hanem az önmagunkról alkotott képünkre is figyeljünk, amikor új szokásokat akarunk kialakítani. Tekints erre úgy, mint egy hosszú távú tervre, önmagaddal kapcsolatban.
Az identitás-alapú szokások kialakításának folyamata a következő lépésekre épül:
- Döntsd el, milyen személy szeretnél lenni
- Bizonyítsd be magadnak kis győzelmekkel
- Erősítsd meg az új identitásodat ismétléssel
Nézzünk inkább egy példát:
Tegyük fel, hogy egészségesebben szeretnél élni. Ahelyett, hogy csak azt mondanád: “Szeretnék több zöldséget enni”, gondolkodj úgy, hogy “Én egy egészségtudatos ember vagyok”. Ez az identitás-változás segít abban, hogy a döntéseidet ehhez az új önképhez igazítsd. Innentől kezdve nem csak a zöldség evés lesz a cél, hanem egy sokkal komplexebb és az egész életedre kiható projektet bontasz ki, ami nem egy feladat, hanem sok apró szokásból épül fel.
A könyv úgy magyarázza ennek a fontosságát, hogy: “Minden alkalommal, amikor egy szokást gyakorolsz, szavazol arra a típusú személyre, akivé válni szeretnél.”
Ez azt jelenti, hogy minden kis döntés, amit hozol, megerősíti ezt az új identitásodat.
Fontos azért kiemelni, hogy ez a folyamat időt igényel. Ez általánosságban véve az új szokások felépítésénél ez a legnagyobb kihívás. Ne várj azonnali, drámai változásokat. Ehelyett összpontosíts a folyamatos, kis lépésekre, amelyek idővel jelentős változásokhoz vezetnek.
A könyv ezt szerintem nagyon szemléletesen fogalmazta meg: “Az identitás-változás olyan, mint a Hold fázisai: minden nap csak egy kicsit változik, de idővel teljesen új formát ölt.”
Lényegében az identitás-alapú szokások kialakítása egy hatékony módja annak, hogy tartós változásokat érjünk el az életünkben. Ahelyett, hogy csak a végeredményre koncentrálnánk, arra kell összpontosítani, hogy kik szeretnénk lenni, és ehhez igazítjuk a mindennapi döntéseinket és szokásainkat.
Környezet tervezése a siker érdekében
Most térjünk át egy nagyon fontos témára, mert ahogy az előző blokkban is szóba került, a szokások beépítése az életünkbe hosszú és kihvásokkal teli folyamat.
Viszont, ha foglalkozunk azzal, hogyan tervezhetjük meg környezetünket úgy, hogy az támogassa új szokásaink kialakítását és fenntartását, akkor könnyebbé tudjuk tenni a folyamatot.
A könyvben így foglalta össze Clear: “A környezeted gyakran fontosabb, mint a motivációd.”
Ha a környezetünket úgy alakítjuk, hogy az támogassa céljainkat, sokkal könnyebb lesz jó szokásokat kialakítani és fenntartani.
Mielőtt túl soknak gondolnád ezt, nézzünk néhány gyakorlati példát arra, hogyan tervezhetjük át környezetünket a siker érdekében:
- Ha egészségesebben szeretnél étkezni, tedd a gyümölcsöket és zöldségeket szem elé a konyhában, és rejtsd el a nassolnivalókat.
- Ha többet szeretnél olvasni, helyezz el könyveket a lakás különböző pontjain, és tedd kevésbé elérhetővé a TV távirányítóját.
- Ha rendszeresen szeretnél edzeni, készítsd ki előző este az edzőruhádat.
A könyv azt is javasolja, hogy használjuk ki a “szokás halmozás” technikáját. Ez azt jelenti, hogy egy új szokást egy már meglévő rutinhoz kapcsolunk. Például: “Miután megittam a reggeli kávémat, 10 percet meditálok.”
Fontos, hogy a környezet átalakítása nem csak a fizikai térre vonatkozik. A digitális környezetünk, a társas kapcsolataink, sőt még a mentális terünk is része ennek. Clear úgy fogalmazza ezt meg, hogy “Minden szokás egy megoldás egy ismétlődő problémára az életedben.”
Összefoglalva, a környezetünk tudatos tervezése egy hatékony eszköz a szokásaink alakításában. Az, hogy könnyebbé tesszük a jó szokások gyakorlását és nehezebbé a rossz szokások fenntartását, hosszú távon jelentős változásokat eredményezhet az életünkben.
Összefoglalás
Ez így sok volt, talán sok helyen nehezen megfogható, de ez ugyanolyan, mint a szokások kiépítése. Először nehéz, de utána már reflexé változik.
James Clear könyvének központi gondolata, hogy a kis, következetes változtatások idővel hatalmas eredményekhez vezethetnek. Ez az ‘atomi szokások’ lényege.
Először is, Clear hangsúlyozza az identitás-alapú szokások fontosságát. Ahelyett, hogy azt mondanánk ‘le akarok fogyni’, gondolkodjunk úgy, hogy ‘egészséges ember vagyok, aki jól táplálkozik’. Ez a szemléletváltás segít abban, hogy a változás tartós legyen.
Másodszor, a könyv kiemeli a környezet szerepét a szokások kialakításában. Ahogy korábban említettük, a környezetünk gyakran nagyobb hatással van viselkedésünkre, mint a motivációnk.
Harmadszor, Clear bemutatja a szokások négy lépését: jelzés, sóvárgás, válasz és jutalom. Ha megértjük ezt a ciklust, könnyebben alakíthatunk ki új szokásokat és törölhetjük el a régieket.
Végül, ne felejtsük el, hogy a fejlődés nem lineáris. Clear a ‘Szunnyadó Lehetőség fennsíkja’ fogalmával magyarázza, hogy miért tűnhet úgy néha, hogy nem haladunk, pedig valójában fejlődünk.
Az ‘Atomi szokások’ módszere arra ösztönöz minket, hogy fókuszáljunk a kis, napi szintű fejlődésre. Ha minden nap csak 1%-kal leszünk jobbak, az év végére 37-szer jobbak leszünk, mint voltunk.
Bátorítok mindenkit, hogy olvassa el a könyvet és kezdje el alkalmazni ezeket az elveket. Az atomi szokások módszere nemcsak a személyes fejlődésben segíthet, hanem az élet minden területén pozitív változásokat hozhat. Nekem is bevált és sok gondolat épült be a könyvből a NEXT Academy módszertanába is, amik egyetemes igazságok és segítenek hatékonyabbá válni minden nap, fenntartható módon!
Legyél ott a felvételeken!
Szeretnél online lenni a podcast felvételeken?
A Hatékony Leszek Discord tagjainak lehetősége van arra is, hogy ott legyenek velünk a felvételeken online.
Kérdezhettek az adás tartalmával kapcsolatban, a felvétel után együtt ki tudjuk beszélni, hogy mit gondoltok a témáról.
Sőt, akár vendégként egy-egy epizódban vendégül is láthatunk majd, ha olyan témád van, amiből hasznos epizód készülhet.
Ha érdekel, akkor erre vedd az irányt:
További podcast epizódok
James Clear: Atomi szokások – A hatékonyság igazi kulcs a jó szokásokban rejlik! [Könyv]
Az igazi hatékonyság alapja a jó szokások ereje! Erről szól James Clear: Atomi szokások című könyve is, amit feldolgoztam ebben az epizódban.
Önismeret, hatékonyság, sport vs stressz, kiégés és céltalanság: Út az önazonos élethez [Podcast]
Ebben az epizódban vendégem Lippai Roland, life, sport és karrier coach, újságíró szerkesztő és terep ultrafutó.
Hogyan regenerálódj hatékonyan? [Podcast]
Vajon a pihenés és regenerálódás minden esetben pihentető? Szerintem nem! Ráadásul ezt saját magamon le is mértem!