Hatékony hanganyag!
Hallgass bele
Írva is, amiről beszéltünk
Miről fog szólni ez az epizód?
Tényleg megéri okosítani az otthonunkat, vagy csak úri játék?
Az okos eszközök egyik legfontosabb szlogenje, hogy hatékonyabb leszek tőle. Egészségesebb, gyorsabb, okosabb, kényelmesebb… Valamilyen szempont szerint hatékonyabb. Ez az ígéret vonzó lehet sokak számára, hiszen ki ne szeretne hatékonyabban élni és dolgozni? Az okos eszközök széles skálája áll rendelkezésünkre, a karórától kezdve az otthoni asszisztenseken át egészen az intelligens háztartási gépekig.
Legyen az csak az órám, vagy akár az egész otthonom, az okos technológia mindenhol jelen van. Az okosórák például nem csak az időt mutatják, hanem figyelik az aktivitásunkat, alvásmintáinkat, sőt, egészségügyi adatokat is mérnek. Az intelligens otthonok pedig lehetővé teszik, hogy távolról irányítsuk a fűtést, világítást, vagy akár a biztonsági rendszereket.
Nem tudom mi a jó megoldás! Ez a dilemma sokakat foglalkoztat. Egyfelől a technológia kétségtelenül megkönnyítheti az életünket, másfelől viszont függőséget is okozhat, és elidegeníthet minket a valós világtól.
Ha nem használok okos eszközöket, vagy legalábbis okosabb, digitális megoldásokat, akkor azért fogok lemaradni a versenytársakhoz, vagy épp a saját elvárásaimhoz képest. A munkahelyi környezetben például már-már elvárás lehet bizonyos technológiák ismerete és használata. Az okos eszközök segíthetnek a hatékonyabb időbeosztásban, a gyorsabb kommunikációban, vagy akár a pontosabb adatelemzésben.
Ha használok, akkor azzal lehet csak további feszültséget viszek az életembe, lásd egy korábbi epizódunkban tárgyaltuk már: https://www.youtube.com/watch?v=QbMC2PR35Sk&t=3s. Az állandó elérhetőség, a folyamatos értesítések és a túl sok információ stresszt és szorongást okozhat. Ráadásul az okos eszközök használata függőséget is okozhat, ami negatívan befolyásolhatja az életminőségünket és kapcsolatainkat.
Ugyanígy az otthonom is hasonló kérdéseket kell megválaszoljon. Sőt. Lehet már tényleg elvárás, hogy válaszoljon nekem! Az intelligens otthonok kényelmet és biztonságot nyújthatnak, de felvetnek adatvédelmi és biztonsági kérdéseket is. Mi történik, ha a rendszer meghibásodik? Ki férhet hozzá az otthonunkról gyűjtött adatokhoz?
De hogy ez mennyire tud hatékony és hasznos lenni… Ez nagyban függ attól, hogyan használjuk ezeket az eszközöket. Ha tudatosan és mértékletesen alkalmazzuk őket, valóban segíthetnek hatékonyabbá tenni az életünket. Ha azonban hagyjuk, hogy átvegyék az irányítást, az kontraproduktív lehet.
Mennyire lehet épp veszélyes megoldás? Az okos eszközök használata több kockázatot is rejt magában. Az adatvédelmi problémákon túl fennáll a kibertámadások veszélye is. Emellett az állandó online jelenlét és a túlzott technológiai függőség mentális egészségügyi problémákhoz vezethet, mint például a digitális stressz vagy a nomofóbia (a mobiltelefonunktól való elszakadás félelme).
Ezt a kérdést vizsgáltuk meg Zsák Péter, Okosotthon Guru szakértővel, aki az egyik első volt itthon, az igazi okosotthon szakértők között.
Független tervezőként, kivitelezőként és oktatóként márkától függetlenül tud smarthome témában ajánlást tenni bárkinek, aki szeretné otthonát hatékonyabbá tenni és felokosítaná.
Ha ez a terv, akkor erre: https://okosotthon.guru/
Hatékony videó!
inkább néznéd is?
Ne maradj le a friss hírekről
Legyél ott a felvételeken is akár
Szeretnél online lenni a podcast felvételeken?
A Project Blue Masterclass tagjainak lehetősége van arra is, hogy ott legyenek velünk a felvételeken online.
Kérdezhettek az adás tartalmával kapcsolatban, a felvétel után együtt ki tudjuk beszélni, hogy mit gondoltok a témáról.
Sőt, akár vendégként egy-egy epizódban vendégül is láthatunk majd, ha olyan témád van, amiből hasznos epizód készülhet.
Ha érdekel a Project Blue Masterclass, akkor erre vedd az irányt:
További podcast postok
További podcast epizódok
Hogyan regenerálódj hatékonyan? [Podcast]
Vajon a pihenés és regenerálódás minden esetben pihentető? Szerintem nem! Ráadásul ezt saját magamon le is mértem!
Longevity: Alvásunk rejtett szuperereje – Út a hosszabb és hatékonyabb élethez [Podcast]
Hatékony hanganyag! Hallgass bele Iratkozz fel: Írva is, amiről beszéltünk Miről fog szólni ez az epizód? Az alvás szupererőt ad! A mai epizódban egy rendkívül
Nem az AI hibázott, hanem én! [Podcast]
Hogyan tudod növelni a hatékonyságodat az AI segítségével?
Ezzel nagyon sokat foglalkozunk napi szinten, mégis minden nap lehet úja dolgokra bukkanni és új fejlesztéseket, megoldásokat találni.
Ehhez hívtuk segítségül az egyik legprofibb hazai tanácsadót.